YILDIZ ARANIYOR!

Sporda dev proje; yetenek keşfi… Bu tarama ile öğrenciler uygun branşa yönlendirilecek

11 MAYIS 2018

Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme projesi ile ülke genelinde 1 milyon 200 bin çocuk testlerden geçirilecek, yetenekleri ve hangi branşa uygun oldukları belirlenerek spora yönlendirilecek. İlkokul 3. sınıf öğrencileri arasında yapılacak olan testlerin ardından geleceğin yıldızlarının tespit edilmesi amaçlanıyor. Proje kapsamında Trabzon’da  12 binin üzerinde öğrencinin yetenek taramasına başlandı.

YOĞUN KATILIM

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığının ortaklaşa hayata geçirdiği Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Projesi kapsamında Trabzon’daki çalışmalara, yoğun katılımla start verildi. Beşirli Çok Amaçlı Spor Salonunda yapılan ve 10 beden eğitimi öğretmeni ile 7 uzman antrenör tarafından yapılan yetenek taramasında 12 binin üzerinde ilkokul 3. Sınıf öğrencisi çeşitli testlerden geçirilecek.

8 TEST YAPILIYOR

Çocukların yeteneklerine göre doğru yönlendirilmesiyle gelecekte uluslararası düzeyde başarılı sporcular çıkarılmasının hedeflendiği yetenek taraması tespitinde şu testler yapılacak, ardından kayıt altına alınıp değerlendirmeye tabi tutulacak: Boy-kilo ölçümü, kulaç uzunluğu ve oturma yüksekliği tespiti, esneklik testi, dikey sıçrama testi, geriye sağlık topu fırlatma, el kavrama kuvveti testi, 20 m sürat testi ve çeviklik testi.