Trabzon Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde açılan İl Spor Merkezlerine devam eden 5-18 yaş arası binlerce genç ve çocuk, tatillerini en işi şekilde değerlendiriyor. Trabzon’un spor yapmak için en ideal şehirlerden biri olduğunun altını çizen Gençlik ve Spor İl Müdürü Birdal Öztürk, “Modern tesisler ve uzman antrenörlerimizle birlikte sağlıklı bir nesil için açılan kurslarımıza olan ilgi bizi mutlu ediyor. Teknoloji bağımlılığı veya zararlı alışkanlıklardan uzak durmak, fiziksel - zihinsel gelişim ve sağlık için en güzel yol, spor yapmaktı” dedi.

Beşirli Çok Amaçlı Spor Salonunda devem eden yaz spor okullarında en çok ilgi gören branşlardan olan judoya katılan çocuklar hem spor yapıyor, hem de eğlenceli zamanlar geçiriyor. Judonun kas gelişimi, esneklik, çabukluk ve güç gibi fiziksel katkılarının olduğunun altını çizen judo antrenörü Mustafa Birinci, “Bunun yanında bu sporu yapanlar, sabır, doğruluk, sevgi, saygı ve nezaket gibi olguları da öğrenir. Zeka, hızlı karar verme, rakibin hamlelerine karşı en doğru savunma kararı vermek bu sporun olmazsa olmazıdır” diye konuştu.

Sporla iç içe olan insanlarda özgüven, disiplin ve pratik düşünme gibi gündelik hayatta çok fayda göreceği birçok kazanımların elde edildiğinin alnınız çizen Birinci, “Spor yaparak sağlıklı bir geleceğe yelken açılır. Hem fiziksel, hem de zihinsel katkıları ile başarılı bir neslin olmazsa olmazı spordur. Spor yapan kişilerin derslerinde daha çok başarılı oldukları bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. Anne-babaların ne olursa olsun çocuklarını spora yönlendirmeleri gerekir. Herkesin yapabileceği, zevk alabileceği muhakkak bir branş vardır” dedi.