Trabzon Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı Yomra Cimnastik Kompleksi içinde kurulan, ülkemizin kapalı alandaki en büyük tırmanma duvarı, ilk kez bölgesel müsabakalara ev sahipliği yaptı. Yakın tarihler içerisinde ulusal ve uluslar arası turnuvaların yapılması planlanan Yomra Cimnastik Kompleksi Tırmanma Duvarında düzenlenen Spor Tırmanış Boulder/Hız 1. Bölge Şampiyonası nefes kesti. 21 ilden birbirinden yetenekli toplam 56 sporcuların katıldığı yarışmalar, sporseverlerin büyük ilgini çekti.

 

Türkiye Dağcılık Federasyonu tarafından organize edilen şampiyonaya Artvin, Ağrı, Ardahan, Amasya, Bayburt, Çankırı, Çorum, Erzincan, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Rize, Samsun, Sinop, Trabzon, Tokat, Ordu, Kars, Karabük ve Kastamonu illerinden sporcu katıldı. Aralarında çok sayıda yıldız adayının bulunduğu yarışmacılar, Küçük A (2003-2004) / Boulder – Hız, Küçük B (2005-2006), Küçük C (2007-2008), Küçük D (2009-2010) ve Küçük E (2011-2012) kategorilerinde hünerlerini gösterdi.

 

Türkiye Dağcılık Federasyonu (TDF) Başkanı Ersan Başar, “Trabzon’da yapılan yarışmamız heyecan ve neşe içinde tamamlandı. Olimpiyat yolunda küçüklerle emin adımlarla yürüyoruz” derken, Trabzon Gençlik ve Spor İl Müdürü Birdal Öztürk de, “Daha tırmanma duvarımızın açılışı birkaç ay oldu. İlimizde bu spora ilgi giderek artıyor, umut verici gelişmeler var. Bu şampiyonada çok zevkli ve heyecanlı mücadeleler izledik. Bu duvarda çok daha büyük organizasyonlar yapılacak, bu branş artık Trabzon’la anılacak” dedi.

 

TDF Yönetim Kurulu Üyesi Sercan Erol, “Tırmanış, gelişmekte olan bir branş ama ülkemizde çok sevilmeye başlandı. Çok yetenekli sporcularımız var ve geleceğe umutla bakıyoruz. Uluslar arası arenada başarılı olacağımızdan şüphe duymuyoruz” diye konuştu. Yomra İlçe Müdürü Cengiz Aydoğdu ise, “İlçemizde Türkiye’nin en önemli spor komplekslerinden biri var. Tırmanma duvarımız artık her gün çeşitli yaşlarda sporcularla dolu. Bu branşta gelişmelerden memnun, gelecekten çok umutluyuz” ifadelerini kullandı.