Trabzon Yavuz Selim Stadında gerçekleşen Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği sona erdi. Trabzon Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen organizasyonda,  tüm ilçelerden 840 öğrenci katılımlarıyla, keyifli vakit geçirmek ve ödüller kazanabilmek için bir araya geldi.

  Geçmişten günümüze köprü kuran, kaybedeni olmayan, unutulmaya yüz tutmuş oyunları geleceğe taşımak ve küçük yaştan itibaren spor yapma kültürünü geliştirmek için düzenlenen Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği ile ilkokullarda okuyan öğrenciler hem eğlendi hem de kıyasıya yarıştı. 29-30 Mayıs tarihlerinde 2 gün boyunca gerçekleşen şenlikte mendil kapmaca, bayrak koşusu, çift ayak atlama gibi çeşitli geleneksel oyunlar oynandı.

  Etkinliğin açılışında konuşan Trabzon Gençlik ve Spor İl Müdürü Lokman Arıcıoğlu: “Bu tür etkinlikler çocukların sosyal ve psikolojik gelişimlerine katkı sağlıyor. Geçmişten günümüze geleneklerimiz arasında olan bu oyunlarımızı hem unutturmamak hem geleceğe taşımak hem de çocuklar için etkin bir öğrenme biçimi olan sporun tabana yayılmasını sağlamak adına Geleneksel Çocuk Oyunları’nı gerçekleştiriyoruz.  Çocuklarımızın büyük keyifle oynadığı bu oyunlar; arkadaşlık bağlarını güçlendirmeyi, empati yapmayı, başkalarına saygı göstermeyi, kendi sorumluluğunu fark etmeyi, sabırlı olmayı, kurallara uymayı, stresle baş etmeyi, problem çözmeyi ve liderlik özelliklerini pekiştirmeyi sağlıyor. En nihayetinde unutulmaya yüz tutmuş oyunlarımız, çocuklarımızın doyasıya eğlendiği ve mutlu olduğu bir şekilde yeniden yaşatılıyor. İlkokullarımızdaki çocuklarımızın erken yaşta spor ve beden kültürü bilincini arttırmak için tüm gayretimizle ve özveriyle çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bu projede yer alan okullarımıza, öğretmenlerimize, sevgili öğrencilerimize ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.