2022-2023 Okul Sporları Oryantiring Yarışları nefes kesti.

Trabzon Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nce düzenlenen, 180 sporcunun katıldığı Okul Sporları Oryantiring Küçükler, Yıldızlar ve Gençler İl Birinciliği Yarışmaları heyecan dolu dakikalara sahne oldu. Yarışmalar, Trabzon Üniversitesi Yerleşkesi içeresinde tek etap halinde ve kendi yaş düzeyinde hazırlanan birbirinden zorlu rotalarda koşuldu. Sporcular alana yerleştirilen hedefleri harita ve pusula yardımıyla en hızlı şekilde bulabilmek için mücadele verdi. Soğuk havada, zorlu parkurun son hedefine varabilmek için kıyasıya mücadele eden sporcuların gayretleri nefes kesti.

Yarışmaların ardından hedefleri en hızlı şekilde bulan ve kendi kategorisinde ilk dörde giren ferdi sporcular ve takım halinde okullar için ödül töreni düzenlendi. Törene Akçaabat Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Engin Uzun, Trabzon Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Okul Sporları Birimi personelleri, Oryantiring Federasyonu Trabzon İli Hakemleri ve öğretmenler katıldı. Dereceye giren sporculara madalyaları, başarı belgeleri ve kupaları takdim edildi.

Yarışmalar hakkında konuşan Trabzon Gençlik ve Spor İl Müdürü Lokman Arıcıoğlu, "Sporun beşiği olan Trabzon'umuzda gençlerimiz için eğitim-öğretim hayatlarının ayrılmaz bir parçası okul sporları. Dinamik ve başarılarla dolu bir eğitim hayatını sporla harmanlamak ve lisanlı sporcu olmak çok önemli.  Oryantiring; farklı arazi koşullarında fiziksel ve duyusal sistemi güçlendiren, anlık karar verme, zamanı yönetme, yön ve çevreyi tanırken risk alabilme, strateji oluşturabilme gibi davranışları geliştiren çok yönlü bir spor dalı. İlimiz bu spor branşı açısından fiziksel olarak da çok uygun bir coğrafyaya sahip. İnanıyorum ki spora fiziksel yatkınlığı olan bu coğrafyanın gençleri, gençlerimiz oryantiringde de ilimizin adını çokça duyuracaklar. Dereceye giren sporcularımız başta olmak üzere, katılan tüm sporcularımızı tebrik ediyor, emeği geçen öğretmenlerimize, okullarımıza, velilerimize ve hakemlerimize gayretlerinden dolayı teşekkür ediyorum." dedi.